Відповідно до статті 32 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” мовою реклами в Україні є державна мова. А вимогами статті 28 даного Закону України передбачено, що інформація для загального ознайомлення (вивіски, оголошення, зокрема ті, які містять публічну пропозицію укласти договір, покажчики, вказівники, повідомлення, написи та інша публічно розміщена текстова, візуальна і звукова інформація, що використовується або може використовуватися для інформування необмеженого кола осіб про товари, роботи, послуги, певних суб’єктів господарювання) подається державною мовою, якщо інше не встановлено цим Законом.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 14 липня 2021 року, громадянин України не має обов’язку володіти іншою мовою, ніж державна, тому надання йому – як споживачеві – поза його волею інформації іншою мовою, ніж державна, є порушенням його прав, що є несумісним із Конституцією України.
З метою створення умов для належного захисту прав громадян на отримання інформації державною мовою Біляївська міська рада звертається до Вас з вимогою вжити передбачених законодавством заходів щодо недопущення порушення на території громади Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
Вивіски, таблички, інші носії інформації для загального ознайомлення, а також зовнішня реклама, які розміщені недержавною мовою, мають бути демонтовані.
Додатково нагадуємо, що з 16 липня 2022 року набули чинності стаття 188 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно з якою за порушення даного Закону, зокрема, в частині застосування державної мови у сфері інформації для загального ознайомлення та реклами, на порушників буде накладатися штраф у розмірі від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400-5100 грн) або попередження, якщо порушення вчинене вперше. За повторне протягом року вчинення порушення на порушників буде накладатися штраф у розмірі від 500 до 700 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500-11900 грн).
Також, нагадуємо, що відповідно до вимог даного Закону мовою у сфері обслуговування споживачів в Україні є державна мова – так підприємства, установи та організації всіх форм власності, фізичні особи-підприємці, інші суб’єкти господарювання, що обслуговують споживачів здійснюють обслуговування та надають інформацію про товари (послуги), у тому числі через інтернет-магазини та інтернет-каталоги, державною мовою. Інформація державною мовою може дублюватися іншими мовами. На прохання клієнта, його персональне обслуговування може здійснюватися також іншою мовою, прийнятною до сторін, обслуговування споживачів та інших клієнтів у державних та приватних закладах повинно здійснюватися державною мовою.
Дякуємо за підтримку!