РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ ПОШИРЕННЮ КОРОНАВІРУСНОЇ ІНФЕКЦІЇ COVID-19

Передусім, варто знати, що провідною групою ризику ускладненого перебігу коронавірусної інфекції COVID-19 є члени сімей, старші за 60 років, особливо ті з них, хто має тяжкі хронічні захворювання.
Головною загрозою є ризик інфікування літніх людей іншими членами родини, а також тими, хто надає їм соціальну та побутову допомогу.
Особи, що контактують з літніми людьми та самі люди, які потребують догляду, можуть знаходитися в інкубаційному періоді захворювання або переносити інфекцію безсимптомно.

ЗАГАЛЬНИЙ РЕЖИМ ЖИТТЯ ЛЮДЕЙ СТАРШИХ ЗА 60 РОКІВ:
1. Максимальне обмеження контактів з будь-якими сторонніми людьми, в тому числі родичами.
2. Уникнення багатолюдних місць.
3. Обмеження щодо:
– користування громадським транспортом;
– відвідування магазинів, ринків, поштових та банківських відділень, громадських місць;
– у разі гострої потреби – спілкуватися на максимально можливій відстані, але не менш, ніж 1 м.
4. Носіння маски лише під час спілкування і вимушеному знаходженні поруч зі сторонніми особами.

БЕЗПЕЧНІ СИТУАЦІЇ:
1. Повністю безпечним є перебування у закритих приміщеннях та в автомобілі на самоті, а також на балконах та у закритих територіях поза будинком (наприклад, на присадибних ділянках).
2. Безпечним є перебування та прогулянки пішки вулицями, парками, скверами з дотриманням відстані більш, ніж 2 метри до інших людей.
Під час прогулянок небезпекою є фізичний контакт з предметами: перилами, дверними ручками, конструкціями ліфтів та омофонів, лавками. Торкатися таких предметів руками бажано через одноразовий бар’єр (наприклад, клаптик паперу чи поліетилену), або ж здійснювати необхідні дії ліктями або передпліччями за можливості. Використання дезінфектантів для рук в таких ситуаціях є доцільним.
У разі застосування рукавичок варто брати до уваги, що при носінні рукавички стають небезпекою і потребують дезінфікування.

НЕБЕЗПЕЧНІ СИТУАЦІЇ:
1. Перебування в громадському транспорті.
2. Перебування в приміщеннях з іншими людьми (наприклад, в гостях).
3. Догляд за дітьми та підлітками, перебування з ними в одному приміщенні (кімнаті).
4. Робота соціальних їдалень, клубів та гуртків, відвідування установ, в тому числі закладів охорони здоров’я.
Такі ситуації треба мінімізувати та за можливості виключати повністю. Носіння маски в небезпечних ситуаціях рекомендовано літнім людям та іншим особам з груп ризику.

ЖИТТЄЗАБЕЗПЕЧЕННЯ:
1. Відвідування магазинів, ринків, банків, поштових відділень, інших людних місць повинні здійснювати люди, що не входять до групи ризику.
2. Передача грошей, продуктів харчування, інших речей має здійснюватися без фізичного і близького контакту. Їх можна залишити перед дверима і подзвонити з проханням забрати.
3. Обов’язковим є щоденне вологе прибирання приміщень, прибирання пилу та сміття. Провітрювання домівок має відбуватися протягом принаймні 10 хвилин раз на 2 години і обов’язково після візиту сторонніх осіб. У разі, якщо це не дозволяє зовнішня температура та робота опалювальних пристроїв, провітрювання варто зробити непереривним, забезпечивши постійний мінімальний рух повітря у приміщенні.
4. Не варто використовувати замість антисептичних засобів технічні розчинники або речовини, створені «за народними рецептами». За рекомендованою ВООЗ рецептурою, для приготування у домашніх умовах антисептику треба до 100 мл аптечного етилового спирту (1 флакон), додати 5 мл (чайна ложка) 3% перекису водню, 13 мл (35 крапель) гліцерину і 15 мл (3 чайних ложки) кип’яченої води. Ретельно перемішати і, якщо є можливість, залишити на 3-4 доби у закритому флаконі.

ІНСТРУКЦІЯ ДЛЯ ЧЛЕНІВ СІМЕЙ ТА СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ, ЩО НАДАЮТЬ ДОПОМОГУ ЛІТНІМ ОСОБАМ:
1. Особисте спілкування та фізичні контакти з підопічними необхідно звести до життєво необхідного мінімуму.
2. Кожна підопічна особа повинна бути забезпечена особистими медичними масками. Ці маски мають застосовуватися виключно під час відвідування приміщення сторонніми людьми. Час носіння масок, так само як і час такого відвідування, має бути якомога меншим. Так само, масками обов’язково мають бути забезпечені особи, що здійснюють догляд, вони мають надягати маски виключно всередині помешкань під час відвідування підопічних. Використовувати одну маску під час візитів до різних підопічних неприпустимо.
3. Миття рук з милом при вході і при виході з помешкання, а також у разі прямого контакту з продуктами харчування, що будуть надалі вживатися без термічної обробки, є обов’язковим. Для сушіння рук після миття забороняється використовувати багаторазові тканинні рушники. Доцільним є використання серветок, одноразових рушників, туалетного паперу.
4. У разі неможливості здійснення ретельного миття рук теплою водою з милом, у всіх вказаних випадках має здійснюватись обробка рук спиртовмісними антисептиками (дозою не менше 3 мл з розтиранням впродовж не менше 20 секунд).
5. Доцільним є використання особами, що здійснюють догляд, одноразових халатів (окремого халату для кожної підопічної особи) поверх одягу. Такі халати мають використовуватися виключно під час перебування у приміщенні підопічного і можуть зберігатися в ньому неподалік входу. У разі використання звичайних халатів вони мають піддаватися пранню після кожного відвідування підопічної особи.

ІНСТРУКЦІЯ ДЛЯ ОСІБ, ЩО НАДАЮТЬ ДОПОМОГУ ХВОРИМ ДІТЯМ ТА ІНШИМ ЧЛЕНАМ РОДИНАМ:
1. При наданні допомоги людям, що знаходяться у безпорадному стані, застосовуються звичайні гігієнічні заходи.
2. Використання медичних масок людиною, що надає допомогу, і підопічною особою є обов’язковим. У разі потенційного контакту зі шкірою або фізіологічними рідинами обов’язково використовувати латексні/гумові рукавички.
3. Прання одягу та білизни необхідно здійснювати якнайчастіше. Для прання в разі використання автоматичних пральних машин застосовуються звичайні миючі засоби. Варто застосовувати відповідні режими прання та сушіння з температурою 60°C та вище (якщо це дозволяє тканина). У разі дотримання вказаних умов використання дезінфекційних засобів стають недоцільним виварювання, замочування, додаткового прасування для обробки одягу та білизни.

ПЕРШІ ОЗНАКИ ЗАХВОРЮВАННЯ НА COVID-19
Першими ознаками корона вірусної хвороби є будь-який з симптомів: підвищення температури тіла, сухий кашель, незвичайна задишка (після мінімальних фізичних навантажень або в спокої), біль за грудиною. Менш часто спостерігається біль (дискомфорт) у горлі, закладеність носа, нежить, симптоми порушення травлення (нудота, рідкі випорожнення, пронос, тощо).
У разі виявлення таких симптомів у підопічної особи або у себе необхідно негайно сповістити сімейного лікаря (або заклад, що уповноважений на вирішення таких питань у вашому населеному пункті) і далі діяти за якого вказівками.
У разі, якщо ви досі не уклали договір з сімейним лікарем, варто зробити це негайно. Для цього треба подзвонити до медичного закладу (центру первинної медико-санітарної допомоги, поліклініки), щоб заздалегідь обговорити всі питання і звести час особистого візиту та підписання документів до мінімуму.

У випадку питань або потрапляння в складні життєві обставини, звертайтеся до районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за телефонами:
(04852) 2-19-65 або 093-122-17-26

ел. пошта: belcsssdm@ukr.net

також приймаються повідомлення в соціальній мережі facebook

Бережіть себе та своє здоров’я!

Категория: news