Доводимо до Вашого відома, що вперше за десятиліття зареєстровано спалахи ящуру та блутангу в трьох країнах Європи. Спочатку в Німеччині, а тепер вже в Угорщині та Словаччині. Як наслідок – високі ризики занесення хвороб на територію України.
Країни, де реєструються ці хвороби, несуть великі економічні збитки, які складаються із витрат на проведення картинно-обмежувальних заходів, довготривалої заборони на експортування тварин, продукції рослинництва і тваринництва з місцевостей, де зафіксовані дані захворювання, тощо.
Ящур і блутанг – це з гострим перебігом високо контагіозні вірусні захворювання, які здебільшого вражають широкий спектр тварин, а саме: велику рогату худобу, свиней та інших парнокопитних, проте також сприйнятливі й дикі тварини (олені, козулі, лосі та дикі кабани).
УВАГА! На ящур може хворіти й людина. Зараження відбувається при споживанні необеззараженого молока від хворих тварин, а також через продукти його переробки, рідше через м’ясо у разі порушення правил особистої гігієни під час їх обслуговування та лікування. а також через продукти його переробки, рідше через м’ясо у разі порушення правил особистої гігієни під час їх обслуговування та лікування. Переносниками ящуру і блутангу можуть бути будь-які тварини, птахи і навіть комахи. Зараження відбувається шляхом безпосереднього контакту хворих тварин зі здоровими.
До клінічних ознак належать: лихоманка, слинотеча, набряк губ, наявність невеликої круглої або овальної форми виразки слизової оболонки рота (афт), ерозія на слизовій оболонці ротової порожнини та язика, кон’юктевіт, почервоніння та гангрена дійок, аборти, кульгавість та зниження апетиту.
Загроза ящуру, що виникла після спалахів в Європі, змусила Україну діяти оперативно. Держпродспоживслужба запровадила посилені заходи контролю на кордоні та в прикордонних регіонах, що межують з країнами ЄС, до яких належить Одещина. Аби мінімізувати ризик занесення та розповсюдження ящура і блутангу на територію України невідкладно вжиті заходи реагування у відповідності до вимог Інструкції щодо профілактики та ліквідації захворювання тварин на ящур, затвердженої наказом Мінагрополітики від 07.08.2017 № 431, Законів України «Про ветеринарну медицину», «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин».
На позачерговому засіданні Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України прийнято додаткові ветеринарно санітарні заходи для недопущення занесення вірусів ящуру та блутангу на територію України. Серед них – суворе дотримання заходів біобезпеки на фермах, переміщення тварин тільки за наявності супровідних ветеринарних документів тощо.
Фермери та власники тварин мають бути надзвичайно пильними та ретельно стежити за тваринами для своєчасного виявлення симптомів захворювання.
При головному управлінні Держпродспоживслужби в Одеській області створені «гарячі лінії» для приймання дзвінків від громадян регіону у випадку підозр щодо захворювань тварин на ящур чи блутанг: (048) 716-66-74, (097) 599 65 22. Мешканці Одеського району Одеської області також можуть звернутись за номером телефону (048) 731-72-22.