На останній сесії Біляївської міської ради депутати ухвалили звернення до низки міністерств Кабінету Міністрів України щодо ймовірного будівництва каскаду ГРЕС на Дністрі. Нагадуємо, що мова йде про реалізацію програми розвитку гідроенергетики до 2026 року. Згідно з нею на річці Дністер планується збудувати шість гідроелектростанцій.
На думку екологів, реалізація цього проекту може нанести значну шкоду Дністру. Особливо постраждають ті території, які знаходяться в низині Дністра, а саме Біляївський, Овідіопольський та Білгород-Дністровський райони.
Деякий час в Біляївській районній державній адміністрації збиралася громадська рада, де обговорили цю тему. Експерти з різних галузей мовою цифр та фактами доводили, що будівництво ГРЕС завдасть значної шкоди екології нашого краю.
Вже зараз ми страждаємо від негативного впливу існуючих станцій – Дубосарської ГЕС, Дністровської ГЕС-1, ГЕС-2, ГАЕС. Нам не вистачає води, щоб річка в достатній кількості могла весною розливатися, очищуючись від накопленого бруду, у нас зникають деякі види риб та птахів, рослин та дерев.
Дослухавшись до думок експертів та екологів, депутати Біляївської міської ради ухвалили звернення до низки Міністерств Кабінету Міністрів України. Вони виступили проти реалізації цього проекту.
У зверненні йдеться про ті проблеми, які вже спричинили ГРЕС для екосистеми регіону: погіршення самоочисних властивостей річки, порушення гідрологічного режиму, зниження рівня і дефіцит води, погіршення якості води, висихання заплав і пов’язані з цим пожежі тощо.
Депутати пишуть, що будівництво нових ГРЕС тільки погіршить ситуацію, негативно вплине на здоров’я та життя громадян.
На думку екологів нові ГРЕС призведуть до підвищення зміни гідрологічного балансу, деградації лісів, природних комплексів, оселищ рідкісних представників флори та фауни, знищення можливостей міграції риби на нерест у верхів’ї річок, більшість з них – просто зникне.
Виходячи з цього, депутати клопочуть, аби була проведена належним чином екологічна експертиза відповідно до вимог ст.14 Закону України “Про екологічну експертизу” та проведено оцінку впливу на довкілля та об’єкт природо-заповідного фонду, які знаходяться в зоні впливу гідроенергетики.
Серед вимог – забезпечити дотримання міжнародних зобов’язань України, зокрема в частині проведенні міжнародних консультацій стосовно об’єктів, які можуть мати транскордонний вплив.
Це звернення було одноголосно підтримане під час засідання сесії міської ради.